SUPERIONHERBS Enoki

€39,14 / ks
Momentálne nedostupné
Môžeme doručiť do:
23.2.2024

Huba plamienka zimná je známa pod japonským názvom enokitake alebo tiež skrátene enoki, po latinsky Flammulina velutipes. Jedlá zimná huba má dlhú nohu a široký klobúk. To je podoba divokej enoki. Kultivovaná enoki sa od nej totiž líši - má veľmi dlhú bielu nohu a malý biely klobúčik, to je z dôvodu nedostatku svetla pri pestovaní. Enoki v prírode rastie v trsoch na kmeňoch brestovca čínskeho (v japončine enoki), ale i na ďalších stromoch. V divokej podobe rastie väčšinou od septembra do marca, preto sa jej hovorí zimná huba. Silnú medicinálnu hubu už po storočia používa tradičná čínska medicína (TCM) a cení si ju predovšetkým pre množstvo antioxidantov. Špeciálnou metódou dvojitej extrakcie získaný výťažok z  enoki.
Obsah polysacharidov viac ako 40 %.

Detailné informácie

Podrobný popis

Huba plamienka zimná je známa pod japonským názvom enokitake alebo tiež skrátene enoki, po latinsky Flammulina velutipes. V Indii sa zasa používa meno  futuv Číne je to donggu.

Silnú medicinálnu hubu už po storočia používa tradičná čínska medicína (TCM) a cení si ju predovšetkým pre množstvo antioxidantov. Enoki obsahuje polysacharidy (proflamin, flammulin, betaglukány), ale tiež proteíny, glykoproteíny (lektín), steroly (mykosterol), lipidy, fenoly alebo seskviterpény. Z minerálnych látok je to horčík, zinok, bór, mangán, meď, sodík a draslík. Medzi vitamínmi vyniká hlavne provitamín A, vitamíny skupiny B a ergosterol (slnečným žiarením vzniká D2).

Hoci bola enoki po niekoľko storočí používaná hlavne v ázijských krajinách (Japonsko, Čína alebo napr. Kórea), kde rástla divoko, od polovice 18. storočia začala byť kultivovaná v Anglicku a Francúzsku. V dnešnej dobe sa pestuje po celom svete a je obľúbená nielen ako chutné jedlo, ale tiež pre obsiahnuté látky. Nie nadarmo si ju vážili, rovnako ako rad ďalších medicinálnych húb, i faraóni starovekého Egypta.

Enoki vedecky popísal prvý krát v roku 1782 anglický botanik William Curtis a mylne ju zaradil do rodu Agaricae. Správny názov získala huba v roku 1951, keď ju nemecký mykológ Rolf Singer preradil a dal aktuálne meno Flammulina velutipes.

Jedlá jesenná a zimná huba rastie na mŕtvych kmeňoch listnatých stromov. Typická je dlhou nohou a širokým klobúkom. To je podoba divokej enoki. Kultivovaná enoki sa totižto líši – má veľmi dlhú bielu nohu a malý biely klobúčik, čo je z dôvodu nedostatku svetla pri pestovaní. Enoki v prírode rastie v hustých trsoch na kmeňoch brestovca čínskeho (v japončine enoki), ale aj na ďalších stromoch ako je tomel japonský (má plody kaki). V divokej podobe rastie väčšinou od septembra do marca, preto sa jej hovorí zimná huba.


Užívanie enoki:

Tobolku je najlepšie zapiť vlažnou alebo teplou tekutinou.

Balenie: 90 toboliek x 500 mg tj. 45 g (balenie vystačí na 3 mesiace užívania)

Upozorněnie

Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Nie je určené pre deti do 3 rokov. Uchovávajte mimo dosahu detí. Neslúži ako náhrada pestrej stravy. Skladujte v suchu pri teplote do 25 °C Doplnok stravy.

Dodatočné parametre

Kategória: Huby
Zdravotné tvrdenia podľa platných nariadenie EÚ: Antioxidant
Balenie: 90 toboliek x 500 mg čistá hmotnosť extraktu 45 g, 1 tobolka obsahuje enoki 500 mg, 100% čistý extrakt
1 tobolka obsahuje: enoki 500 mg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Zastúpenie pre Českú republiku, Slovenskú republiku, Nemecko, Rakúsko: Pharmacopea CZ s.r.o., Rybná 716/24, Staré Mesto, Praha 1

Riaditeľom a spolumajiteľom Pharmacopea CZ s.r.o. je Pavel Štepka. Je mu 47 rokov. O prírodnú medicínu sa zaujíma aktívne od mladosti. Medzi jeho dalši záujmy patrí zenový budhizmus a bojové umenia. V roku 1993 sa podieľal na založení sezam - Stredoeurópska zenová asociácie a aktívne sa podieľal na jej činnosti a rozvoju viac ako desať rokov. V rokoch 2003 až 2009 vďaka osudu pravidelne navštevoval juhovýchodnej Ázii - Indii a Čínu. Indická Bombaj sa na osem rokov stala jeho druhým domovom. Väčšinu miest odkiaľ pochádzajú produkty Superionherbs osobne navštívil.