Čo pomáha na pečeň: ideálne upraviť životosprávu a účinné bylinky

Bez pečene sa nezaobídeme. Ak s ňou začneme mať problém, je potrebné urgentne ho riešiť, pretože je zodpovedná za množstvo procesov v našom tele. Výrazne jej škodí zlá životospráva - alkohol, cigarety, obezita a ďalšie. Výhodné je už preventívne upraviť stravu, aby bola pečeň stále v dobrej kondícii. Pomôžu tiež účinné bylinné kvapky.

Keď pečeň bolí ...

Pečeň je dôležitým orgánom, ktorý nám filtruje krv a tým zbavuje organizmus toxínov a iných nežiaducich látok. Aj napriek tomu, že má dobrú schopnosť regenerácie, niekedy môže robiť problémy. Pritom problémy s pečeňou je naozaj ťažké odhaliť. Väčšinou sa ukážu až príznaky poškodenia alebo ochorenia - málokedy totižto spoznáte, že vás pečeň bolí. Medzi typické príznaky, že s pečeňou nie je niečo v poriadku, sa radia nasledujúce.

  • Nažltlé zafarbenie kože a očného bielka, prípadne suchá šupinatá koža, ktorá zároveň svrbí
  • Hnedé škvrny na koži, takzvané pečeňové škvrny
  • Neprirodzene viditeľné a vystúpené žily a modriny
  • Nadmerná únava, bolesť hlavy až malátnosť
  • Strata chuti do jedla a nevoľnosť

Ak vás predsa len pečeň bude fyzicky bolieť, spoznáte to. Miesto, kde pečeň bolí, je pod rebrami. Ide o predovšetkým tupú bolesť vpravo pod rebrami, prípadne na chrbte pod lopatkami. Bolesť pečene vzniká vplyvom zdurenia a tlaku v brušnej dutine, preto je často náročné ju dobre lokalizovať. Niekedy môžete pozorovať aj viditeľný opuch na mieste pečene.

co-pomaha-na-jatra

Zdroj obrázka: Free Vector | World hepatitis day concept illustration. Free Vectors, Stock Photos & PSD Downloads | Freepik [online]. Copyright © [cit. 30.06.2021]. Dostupné z: https://www.freepik.com/free-vector/world-hepatitis-day-concept-illustration_14205314.htm#page=1&query=liver&position=16

Čo zaťažuje pečeň: zlá životospráva

Pečeň zaťažuje predovšetkým naša zlá životospráva. Pečeň hrá dôležitú úlohu v rámci metabolizmu a detoxikácii, zároveň vstrebáva cukor, tuky a bielkoviny. Ďalšou z hlavných činností je tvorba žlče. Ak je niektorá z týchto funkcií narušená vplyvom zlej životosprávy, znamená to vážny problém, pretože pečeň je pre život nevyhnutná. Vhodné je vyvarovať sa zbytočnej záťaži pečene.

  • Alkohol sa metabolizuje v pečeni, čo je samé o sebe veľká záťaž. Nadmerná záťaž konzumáciou alkoholu vedie k odumieraniu pečeňových buniek a zlej regenerácii.
  • Fajčenie v tele produkuje oxidačný stres vplyvom toxínov z cigariet, ktoré poškodzujú pečeňové bunky.
  • Obezita je všeobecne riziková pre zdravie. Rovnako je to aj u pečene. Vysoká koncentrácia tukových látok vedie k steatóze pečene, čiže k jej stukovateniu.
  • Nadmerné solenie je ďalší problém, pretože príliš veľa soli zdvíha nielen krvný tlak, ale zároveň zadržuje vodu v tele, čiže aj v pečeni.

Čo čistí pečeň a pomáha

Na pečeň pomáha úprava stravy, jej odľahčenie. Rovnako je vhodné zlepšiť celkovo životosprávu, čiže obmedziť alebo úplne vypustiť alkohol a fajčenie. Pomôcť vám môžu tiež rôzne bylinky. Vhodné je preto využiť bylinné kvapky, ktoré obsahujú účinné extrakty z niekoľkých prospešných bylín. Napríklad Energy Regalen napomáha normálnej funkcií pečene a prečisteniu, rovnako tak sú vhodné bylinné kvapky Energy Stimaral.

Ďalšie odporučenie, čo čistí pečeň, je napríklad okysličenie. Ak pravidelne športujete, je menšia pravdepodobnosť problémov s pečeňou, pretože je dostatočne okysličená, rovnako ako iné orgány. Vhodné je zároveň dodržovať pitný režim - ten napomáha detoxikácii a čisteniu pečene. Zabudnite ale na rôzne sladké ochutené vody. Telu najlepšie prospeje obyčajná voda - dochutiť si ju môžete napríklad citrónom, pomarančom alebo ďalším ovocím.

Viete, že veľmi prospešnou bylinkou, na čistenie pečene je pestrec mariánsky? Prečítajte si jeho hlavné výhody.

Zdroje

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie